دانستنی های جدید علمی

– مقدار تبخیری که توسط یک درخت بلوط یا راش در طول ۲۴ ساعت انجام می پذیرد ، بین ۱۰ تا ۲۵ گالن در روز متغیر است .

– اگر بخواهید بدانید که آیا یک مروارید واقعی است یا نه ، کافیست مقداری سرکه را بر روی آن بمالید ؛ اگر کف ایجاد شد ، واقعی است .

– یک فرضیه ی علمی وجود دارد که می گوید خورشید دارای یک نمونه ی مشابهی است که حدود یک تا یک و نیم سال نوری دور از آن است . ثابت شده است که این همراه ، یک مدار بیضوی دارد که هر ۲۶ میلیون سال موادی را به طرف زمین فرستاده که باعث نابودی و انقراض جانداران می شود . کشف این رویداد های ظاهرا منظم باعث ارتقای این فرضیه به جایگاه اولیه اش شد . پیش بینی می شود که این همراه ستاره مانند ، به احتمال زیاد قرمز یا قهوه ای رنگ باشد و نامش Nemesis یا ستاره ی مرگ است .

– سنگ آذرخش ( fulgurite ) نامی برای فسیل رعد و برق است ( رعد و برقی که فسیل می شود ) . این سنگ ها لوله های شیشه ای توخالی طبیعی هستند که در اثر برخورد رعد و برق در ماسه های کوارتزی یا سیلیسی و یا خاک تشکیل شده و این شکل گیری هنگامی انجام می شود که رعد و برق با دمای حداقل ۱۸۰۰ درجه ی سیلسیوس به طور آنی دانه های سیلیسی را بر روی یک سطح رسانا ذوب کرده و آنها را با همدیگر گداخته می کند .

– وقتی آندرس سیلسیوس ( ۱۷۴۴-۱۷۰۱ ) مقیاس سیلسیوس را اختراع کرد ، آن را از بالا به پایین یعنی از نقطه ی جوش آب ( صفر ) تا نقطه ی انجماد آب ( صد ) دسته بندی کرد اما پس از مرگ وی ، این جدول توسط کارلوس لینز معکوس شد .

– حدود ۶۵ میلیون سال پیش شهاب سنگی در مکزیک در شهر چیکسولوب سقوط کرد که بسیاری از دانشمندان معتقدند این واقعه تنها دلیل انقراض دایناسوره بوده است .

– سرعت صوت در فولاد m/s 5100 ، در آب m/s 1480 و در هواm/s 330 است ، بنابراین حرکت صوت در فولاد نسبت به هوا بسیار سریع تر است .

– به طور کلی یک توده یخ شناور انرژی گرمایی بیشتری را نسبت به یک چوب کبریت درحال سوختن ، داراست و دلیل این امر اینست که توده یخ شناور خلوص بیشتری دارد .

– اقیانوس های جهان شامل مقدار نمکی هستند که می تواند تمامی سطح قاره های زمین را تا ارتفاع ۵۰۰ پایی بپوشاند

– اکنون زمین در اواسط یک دوره ی یخی به سر می برد که حدود ۲٫۵۸ میلیون سال پیش شروع شد . و ما نیز بین دو دوره ی یخبندان زندگی می کنیم که بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ سال پیش شروع شده و ممکن است بیشتر از ۵۰۰۰۰ سال قبل از شروع انجماد جهانی ، طول بکشد .

– اولین رآکتور هسته ای جهان در دوم ماه دسامبر سال ۱۹۴۲ ، در میدانی در زیر ورزشگاه فوتبال چیکاگو ساخته شد و با ایجاد انرژی کافی برای روشن کردن یک نور زودگذر ، اثبات شد که انرژی هسته ای امکان پذیر است .

– دو قطعه فلز در فضای خارج از جو زمین ، در صورتی که به هم مالیده شوند ، بدون هیچ ماده واسطی ، به یکدیگر جوش می خورند

font-size: medium;

/ 5 نظر / 28 بازدید
sara

منتظر حضورگرمتون هستم[گل]

خودش

سلام خودش خوبه وبلاگتون خوبه فقط یه ایراد داره اونم اینکه این بارونی که روی صفحه گذاشتید تمرکز آدم را(البت تمرکز مخاطب را) به هم میزنه مخصوصا اگه شدید بشه